Tuvalet Eğitimi Sırasında Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?
Eserpera Blog

Tuvalet Eğitimi Sırasında Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Tuvalet eğitimi gelişimin doğal bir süreci olmasına karşın, bazen sorunlar oluşabilir. Çıkabilecek sorunları bilmek hem eğitim vermeyi kolaylaştıracak, hem de sorunlar karşısında umutsuzluğa kapılıp, eğitimden vaz geçmeyi engelleyecektir. 

Tuvalet eğitiminin verilmeye başlandığı aşamada çıkabilecek en temel sorun, çocuğun eğitime direnç göstermesi ve tuvalete ya da lazımlığa oturmayı red etmesidir. Bu aşamada bakım veren kişinin hem süreci hem de yöntemini gözden geçirmesi gerekir. 

Gözden geçirilmesi gerekenler:
1- Çocuğun yaşı tuvalet eğitimi için uygun değildir. Tuvalet eğitimine 18-28 aylar arasında başlanabilir. Ama her çocuğun gelişimi aynı değildir. Tuvalet eğitimi için çocuğun belli gelişimlerinin tamamlanmış olması gerekir. Çocuk henüz yürüyemiyorsa, kas kontrolü yetersizse, rahat kıyafetlerini kendisi giyip çıkaramıyorsa, tuvaletinin geldiğine ilişkin işaretleri göstermiyorsa ya da gösterse bile kendisi bunun farkına varmıyorsa fiziksel ve zihinsel olarak henüz eğitime hazır değil demektir.
2- Bunları gösterse bile, daha önce bir başkasının tuvaleti nasıl kullandığını görmemiş olan ya da lazımlıkla tanışmamış olan çocuk da tuvalet eğitimi alma aşamasında zorlanabilir. Çocukların bir alışkanlığı kazanabilmesi için hem modele ihtiyaçları vardır, hem de tuvalete ait her türlü araç gerece aşinalık kazanmış olması gerekir.
3- Çocuğun, eğitim sürecine gelişimsel ve fiziksel açıdan olduğu kadar psikolojik açıdan da hazır olması gerekir. Ailenin ya da çocuğun değişim ve stres yaşadığı dönemler direnç oluşturabilir. Yeni kardeş gelmesi, taşınma, kayıpların olduğu dönemler tuvalet eğitiminde sorun yaratabilir.
4- Bazen çocuklar için tuvaletini beze ya da altına yaptığı zaman ilgi gösterildiğini fark eder ve bu ilgiyi korumak için tuvalet eğitimini red eder. İlgi her zaman olumlu olmayabilir. Devamlı sormak, peşinde dolaşmak, yapıp-yapmadığı ile aşırı uğraşmak, kızmak çocuk tarafından ilgi olarak algılanır.
5- Tüm bu adımlarda bir eksik olmasa bile eğer çocuk 3,5 yaşından küçükse ve tuvalet eğitimi almaya aşırı tepki veriyorsa, biraz beklemek birkaç hafta geçtikten sonra yeniden denemek daha doğru olur. Eğer zorlar, cezalandırır, eğitimin verilmesi konusunda baskıcı davranırsanız, bu durum yaşam boyu devam edebilecek başka sorunların başlamasına neden olabilir.

Çocuğunuzun eğitimine ilişkin sorunlar olduğunu bazı işaretleri izleyerek anlayabilirsiniz:
• Lazımlığa ya da tuvalete oturmak istemez.
• Sifon sesine tahammül edemez, ağlamaya başlar, tuvaletten korkarak uzaklaşır.
• Her zaman düzenli tuvaletini yapabilirken, son dönemde kabızlık yaşamaya başlar, ağrılı bir şekilde tuvaletini yapar.
• Tuvalet saatlerinin yaklaştığı anda aşırı huysuzlaşır, kızarır, hırçınlıklar yapmaya başlar. Sizinle inatlaşır.

Tuvalet eğitimini verdiğiniz aşamada kazaların oluşmasını önlemek için basit bazı şeyleri de akılda tutmak gerekir. Örneğin, özellikle eğitimi verdiğiniz aşamada çocuğunuzun besinlerine dikkat etmek basit ama hayatınızı kolaylaştıracak bir adımdır. Kabızlık yapması muhtemel yiyeceklerden uzak durmak, tuvaletini yapmasını kolaylaştırıcı besinlere ağırlık vermek iyi olabilir. Gece işemelerinin önüne geçebilmek için de akşam yemeğinden sonraki saatlerde fazla su ve sulu gıdalardan uzak durmak da kazalardan koruyucu olabilir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.